تبلیغات
بسیجی فدایی ولایت - هر آن چه که در نه دی همدان گذشت!


بسیجی فدایی ولایت
فدایی ام

بزرگ مردتاریخ

گردش
لوگو دوستان فدایی
جعبه حدیث

تماس با فدایی
IS


Powered by WebGozar

پایگاه خبری پارسا_گروه همدان:ساعت حدود 10:45 صبح روز نهم دی ماه 1390 حسینیه امام خمینی(ره) همدان- محل برگزاری نماز جمعه همدان: پس از قرائت قرآن و اعلامات مجری ستاد مراسم نماز جمعه، سخنران پیش از خطبه های نماز در جایگاه قرار گرفته و شروع به ایراد سخنرانی نمود. طبق اعلام قبلی سخنران پیش از خطبه های جمعه 9 دی ماه 1390 -روز بصیرت- در همدان كسی نبود جز كرم رضا پیریایی استاندار همدان

پایگاه خبری پارسا_گروه همدان:ساعت حدود 10:45 صبح روز نهم دی ماه 1390 حسینیه امام خمینی(ره) همدان- محل برگزاری نماز جمعه همدان: پس از قرائت قرآن و اعلامات مجری ستاد مراسم نماز جمعه، سخنران پیش از خطبه های نماز در جایگاه قرار گرفته و شروع به ایراد سخنرانی نمود. طبق اعلام قبلی سخنران پیش از خطبه های جمعه 9 دی ماه 1390 -روز بصیرت- در همدان كسی نبود جز كرم رضا پیریایی استاندار همدان.

قبل از واقعه

اعلام خبر سخنرانی پیریایی به عنوان سخنران قبل از خطبه ها، از چند روز قبل با عكس العمل های نسبتا گسترده ای از سوی شخصیت ها و نیز گروههای مختلف و به خصوص دانشجویان همدان همراه بود. به طوری كه علاوه بر تاكید شخصیت های استان و توصیه به استاندار برای عدم حضور، حتی پیامك های متعددی از سوی مردم برای شخص پیریایی و نیز مسئولان ستاد مراسم نماز جمعه همدان ارسال شده و از آنها خواسته می شد تا نسبت به تغییر این برنامه و عدم حضور استاندار به عنوان سخنران پیش از خطبه ها اقدام كنند.

دلیل این همه مخالفتِ آشكار و پنهان هم از سوی مخالفان اینگونه بیان می شد: «پیریایی مهره ی جریان انحرافی است. او امضا كننده ی نامه ی مشهور به 13 استاندار در حمایت از این جریان است. پس او نمی تواند در خصوص بصیرت برای مردم سخنرانی كند. آن هم به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه و در روز بصیرت!»

پیریایی اما به این سفارشات و درخواستها كمترین توجهی نكرده و در نماز جمعه حاضر شد. شاید گمان می كرد اگر عقب نشینی كند در انظار ضعیف خواهد شد و یا...

شرح ماجرا

فضای عمومی حسینیه حضرت امام خمینی(ره) مثل هر هفته بود. در شروع سخنرانی كمتر از نصف فضای حسینیه امام از نمازگزاران پر شده بود. موضوع سخنرانی هم از پیش واضح بود: «فتنه فتنه فتنه!»

تقریبا 15 یا 20 دقیقه از سخنرانی گذشته بود و احتمالا در نظر پیریایی كار خوب و وفق مراد او پیش می رفت كه ناگهان پیش بینی ها درست از آب درآمد و عده ای از جوانان دانشجو كه به صورت جمعی در وسط حسینیه امام خمینی(ره) و درست روبروی جایگاه نشسته بودند با صدایی كاملا رسا كه حتی از بیرون حسینیه شنیده می شد شروع كردند به شعار دادن:

«مرگ بر جریان انحرافی»، «استاندار- مشائی پیوندتان مبارك»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، «حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست» و ...

از نكات قابل توجه همراهی عده ای از بانوان حاضر در حسینیه امام خمینی(ره)، با معترضان بود. آنها در قسمت جلوی جایگاه بانوان در طبقه دوم حسینیه ، درست روبروی استاندار حاضر شده و شعارهای اعتراض آمیز خود را سر دادند.

ناتوانی پیریایی در اداره كردن

خطیب نه چندان توانمند تلاش كرد تا اتفاق را مدیریت كند!

دانشجویان شعار دادند مرگ بر جریان انحرافی، پیریایی هم از مردم حاضر در حسینیه خواست تا همه با هم شعار را تكرار كنند تا شاید به این وسیله معترضان دیده نشوند و او در امان بماند. او چند بار این درخواست را تكرار كرد و حتی خودش شعار داد اما جمعیت حاضر با او همراهی نكردند و این ترفند بی نتیجه ماند تا سخنران راه دیگری را پیش بگیرد.

پیریایی گفت: اینجا فضای نماز جمعه است و شما برهم زنندگان وحدت هستید. به نظر می رسد بزرگ تر های شما باید به خاطر این اتفاق عذر خواهی كنند كه معترضان فریاد زدند: «حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست»

تیر خلاص

پیریایی چه زمانی از ادامه سخنرانی اش منصرف شد؟

شاهدان عینی گفتند شعاری كه استاندار را از ادامه سخنرانی اش منصرف نمود ان بود: «رحیمی حیا كن ممكلتو رها كن»

حتی اگر دلیل انصراف پیریایی هم این نبود اما او بلافاصله بعد از شنیدن نام محمد رضا رحیمی كه با یكدیگر روابط نزدیك و صمیمانه ای دارند، گفت كه دیگر نمی توان این سخنرانی را ادامه داد و بی معطلی جایگاه را ترك كرد.

با ترك جایگاه از سوی پیریایی معترضان هم به شعارهای خود پایان دادند و چند دقیقه بعد خطبه های نماز جمعه آغاز شد.

انتشار خبر در رسانه ها

هنوز چند دقیقه بیشتر از قطع سخنرانی پیریایی نگذشته بود كه رسانه های استانی و كشوری شروع به مخابره خبر نمودند.

اولین رسانه، شبكه پیامكی مغرب بود كه خبر را چند دقیقه بعد اینگونه ارسال نمود:

«اعتراض و شعارهای نمازگزاران همدانی علیه جریان انحرافی و استاندار، سخنرانی پیریایی در تریبون نمازجمعه سال روز 9 دی را ناتمام گذاشت»

اولین سایتهای مخابره كننده خبر نیز، خبرگزاری فارس و باشگاه خبرنگاران جوان بودند.

باشگاه خبرنگاران خبر داد:

«کرم رضا پیریایی استاندار همدان امروز به عنوان سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه مرکز استان در حال سخنرانی بود و حدود ۲۰ دقیقه از سخنرانی وی می گذشت که نمازگزاران جمعه همدان شعارهایی علیه جریان انحرافی سر دادند.

استاندار همدان نیز با شنیدن این شعارها سخنرانی خود را نیمه تمام گذاشت و با بیان اینکه تقدس نمازجمعه حفظ نشده است، محل نمازجمعه را ترک کرد.

گفته می شود مردم همدان به ارتباط نزدیک استاندار خود با جریان انحرافی معترض هستند. »

بقیه خبرگزاری های مطرح كشور نیز همان روز خبر را به نقل از این دو منبع خبری منعكس نمودند.

انتشار خبر بسیار سریع بود به گونه ای كه اگر اواخر وقت جمعه در موتور جستجوی گوگل عبارت» استاندار همدان و نماز جمعه» را جستجو می نمودید بیش از دویست سایت حاوی خبر به شما معرفی می شد.

البته خبرگزاری های دولتی در این میان استثنا بودند چون به هر حال پیریایی هر كاری نتواند بكند، می تواند انتشار خبر را از طریق رسانه های در اختیار خودش محدود، ممنوع و شاید هم مغلوب كند!

در روزهای پس از جمعه نیز به مرور برخی رسانه های مكتوب در استان كه مشهور به بولتن خبری استانداری هستند تلاش كردند تا با متهم نمودن دیگران پیریایی را از كوران اعتراضات برهانند كه به دلایل مختلف از جمله ضعف تحلیل های ارائه شده از سوی این رسانه ها توفیق چندانی نصیبشان نشد!

دروغ پردازی شبكه استانی مركز همدان

از آنجا كه مدیریت سیمای استانی همدان نیز در اختیار ماموران پیریایی است، فشار استاندار كار دست بخش خبری داد و مسئولین بخش خبری را مجبور به انعكاس خبر دروغ نمود.

شبكه استانی همدان در خبر ساعت 22:45 در روز جمعه نهم دی ماه 1390 معترضان را اخلالگر نامید و پس از پخش تصویر دانشجویان معترض، سخنان آیت الله محمدی را پخش نمود و در انتهای خبر به سخنرانی پیریایی پوشش خبری داد.

به این صورت به مخاطبین اینگونه القا كرد كه معترضان اصلا به آیت الله محمدی اعتراض داشتند نه به سخنرانی پیریایی!

این اقدام زشت و خلاف عرف حرفه ای شبكه استانی همدان در جلسه شورای تامین استان كه در روز شنبه برگزار شد مورد اعتراض شدید امام جمعه همدان قرار گرفت.

آیت الله محمدی در این جلسه با مخاطب قرار دادن طلوعی مدیر شبكه استانی همدان، این عمل ناشایست سیمای استانی را تقبیح نمودند.

اما با پیگیری دفتر امام جمعه همدان، صدا و سیما البته پس از دو روز مجبور به پخش اصلاحیه ی خبر در قالب مصاحبه با مسئول دفتر امام جمعه شد.

حجت الاسلام نقوی مسئول دفتر امام جمعه همدان در مصاحبه با صداوسیمای استان با توضیح ماجرا، تاکید کرد که استاندار به درخواست خودش به نماز جمعه برای سخنرانی آمده بود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه نمازگزاران معترض به امام جمعه اعتراض نداشتند، اظهار داشت: ناتمام ماندن سخنان استاندار، موجب نگرانی آیت الله محمدی شد و در خطبه نماز با صراحت اعلام كرد از اینکه برای اعتراض، جایگاه مقدس نماز جمعه را در نظر گرفتید، من نگرانم و این جایگاه انقلابی امت همیشه در صحنه است و کسی نباید اعترض‌های خود و حتی مطالباتش را اینچنین و در این موقعیت مطرح کند.

نقوی در عین حال تأکید کرد که تهیه نامناسب خبر توسط رسانه استانی حاشیه کار را زیاد کرده است.

عملكرد ضعیف ستاد نماز جمعه همدان

یكی از بارزترین موضوعات كه به حق نمی توان از كنار آن به راحتی عبور كرد عملكرد بسیار ضعیف ستاد برگزاری نماز جمعه در همدان بود.

از روزها قبل شنیده ها حاكی از آن بود كه ستاد مراسم از برخی شخصیت های مطرح و با بصیرت كشوری برای سخنرانی در همدان در روز یوم الله 9 دی دعوت به عمل آورده و حتی هماهنگی هایی را به انجام رسانده بود. اما با یك تماس تلفنی از استانداری تمام برنامه ریزی خود را كنار گذاشته و پیریایی كه خودش از خودش دعوت كرده بود را به عنوان سخنران پیش از خطبه ها پذیرفت.

شاید اگر مسئولان ستاد مراسم، قدری محكم تر تصمیم می گرفتند و به این راحتی مقهور نمی شدند  اصلا اینچنین اتفاقی بروز پیدا نمی كرد.

معترضان چه كسانی بودند؟

اگر چه برخی رسانه ها هم در استان و هم در كشور تلاش كردند تا از آب گل آلود این ماجرا ماهی خود را بگیرند و هر یك این اتفاق را منتسب به دیگری كنند اما قریب به اتفاق مطلعین و صاحب نظران سیاسی و حتی مسئولان شهر معتقدند كه معترضان روز 9 دی ماه، ابدا وابسته به جریان سیاسی خاصی نیستند.

آنها هر چند شاید شكل اعتراض را شكل مناسبی نمیدانند اما می گویند معترضان عده ای از دانشجویان دغدغه مند همدان هستند كه پیریایی را همراه جریان انحرافی می دانند و حضور او را به عنوان سخنران پیش از خطبه های روز 9 دی ماه، عبور از خط قرمز ها تلقی می كردند.آنان به این وسیله اعتراض شدید خود را به گوش همه از جمله شخص كرم رضا پیریایی رساندند.

این موضوع را شعارهای مطرح شده از سوی آنان، بیانیه های منتشر شده از سوی تشكل های دانشجویی در روزهای بعد از اتفاق، نوع حضور آنان در نماز جمعه و نیز عدم ترك نماز جمعه به خوبی به اثبات می رساند.

این دانشجویان از مدت ها قبل از پیریایی برای  حضور و پاسخگویی به سوالات دعوت كردند اما استاندار هیچ وقت توفیق حضور و پاسخگویی را نیافت!

عكس العمل پیریایی

هرچند پیریایی تلاش كرد خود را در روز جمعه مسلط و حتی شاید مظلوم نشان دهد اما اولین عكس العمل او از روز شنبه كلید خورد.

برخورد بسیار زشت و زننده ی استاندار با شورای مركزی خانه مطبوعات استان كه برای دیدار و اتمام حجت با او در استانداری حاضر شده بودند یكی از بازخوردها بود كه باعث دلزدگی و تاسف آنها شد.

در هر صورت اتفاق 9 دی ماه امسال در كنار موضوعاتی از گذشته مانند مواجهه و تقابل رسمی حوزه علمیه همدان و نیز عدم حضور قاطبه رسانه های استان  با استاندار همدان حالا دیگر باید پیام واضح مردم همدان را به گوش كرم رضا پیریایی رسانده باشد كه مردم دارالمجاهدین همدان تحمل همراهی استاندار با جریان انحرافی را نداشته و نخواهند داشت.


برچسب ها: جریان انحرافی، پیریایی، دانشجوی با بصیرت،
دنبالک ها: پارسانیوز،

نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم دیماه سال 1390 توسط محمدصالح منتظرالمهدی
مقام معظم رهبری

درباره فدایی
نویسندگان در فدایی
آمار بازدیداز فدایی
Blog Skin